Content anchor

DAGADANA z przyjaciółmi podczas festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar 2016


Culture.pl
Dagadana i przyjeciele, fot. materiały prasowe
Dagadana i przyjeciele, fot. materiały prasowe

DAGADANA i zaproszeni muzycy z Chin, Ukrainy i Polski we wspólnym projekcie premierowym "Miejsce Spotkania Meridian 68" przygotowanym specjalnie na festiwal. Zespół w mniejszym składzie (ale oczywiście z gośćmi z Chin i Mongolii) zagra jeszcze w radiowej Trójce i  w Poznaniu. 

Zespół DAGADANA już od ośmiu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. 
Po 3 latach podróży do Państwa Środka, na 2 tygodnie przed chińską trasą koncertową, na zaproszenie Festiwalu Wschód Kultury/ Inny Wymiar muzycy z zespołu DAGADANA z liczną grupą gości zagrają wspólnie w Polsce, by zaprezentować materiał z płyty "Meridian 68". Przybysze z Dalekiego Wschodu w swojej twórczości pokazują piękno mongolskiej tradycji połączonej z muzyką współczesną. Śpiew gardłowy miesza się z wirtuozyjnymi partiami wiolonczeli i morin-khuuru. Nie stroniący od eksperymentowania muzycy spotkali się wraz polsko-ukraińskim zespołem DAGADANA w 2013 roku w Pekinie. Jedynym językiem porozumienia była muzyka. Silna więź, determinacja oraz wsparcie zarówno Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury, Instytutu Polskiego w Pekinie, Instytutu Adama Mickiewicza, jak i Wydziału Kultury Miasta Poznania pozwoliły doprowadzić do wydania płyty "Meridian 68" oraz wspólnego koncertowania w Polsce i Chinach. 

 

 

Zespół DAGADANA już od ośmiu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tym razem zespół zwrócił się w stronę dziś już nieco zapomnianej muzyki ludowej. Na nowej płycie znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także wyjątkowy utwór nagrany po chińsku. Trzon nowego albumu "Meridian 68" stanowią ludowe piosenki z Polski i Ukrainy. Artyści inspiracji szukali w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach. Z kolei wschodni kierunek to wynik spotkania z Hasibagenem z Mongolii i Aiys Songiem z Chin podczas wizyty zespołu w Pekinie. Prócz gości z Chin, zespołowi towarzyszyć będzie węgierski perkusista i perkusjonalista Péter Somos oraz sejneński perkusista Bartosz Mikołaj Nazaruk, skrzypek Mateusz Smoczyński (Atom String Quartet). W Warszawie i Białymstoku do DAGADANY dołączy również wspaniała sekcja dęta. Koncert w Białymstoku będzie obfitował w największą liczbę zaproszonych muzycznych przyjaciół z Chin, Mongolii, Polski i Ukrainy. 
Album "Meridian 68" znalazł się na 8. miejscu najbardziej prestiżowego zestawienia płyt z muzyką świata World Music Charts Europe oraz na 16. miejscu Transglobal World Music Chart.

Warszawa 2.09 (piątek) 
Muzyczne Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej 
DAGADANA i goście - z cyklu Koncerty Trójki 
Strona wydarzenia na Facebooku

Białystok 4.09 (niedziela) 
Białostocki Ośrodek Kultury, Sala Forum 
DAGADANA i zaproszeni muzycy z Chin, Ukrainy i Polski we wspólnym projekcie premierowym "Miejsce Spotkania Meridan 68" przygotowanym specjalnie na festiwal 
Strona wydarzenia na Facebooku

Poznań 5.09 (poniedziałek) 
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu 
DAGADANA z przyjaciółmi w Poznaniu 
Strona wydarzenia na Facebooku

Kategoria: 
Muzyka
Facebook Twitter Reddit Share