Content anchor

"Meridian 68" na liście World Music Charts Europe


Culture.pl
Dagadana i przyjeciele, fot. materiały prasowe
Dagadana i przyjeciele, fot. materiały prasowe

W prestiżowym zestawieniu 150 najlepszych płyt 2016 roku World Music Charts Europe przygotowanego przez członków Europejskiej Unii Nadawców (EBU), na 48 miejscu znalazł się album "Meridian 68" zespołu DAGADANA.

Czwarty album "Meridian 68" to najbardziej folkowa z dotychczasowych płyt polsko-ukraińskiego zespołu. Tym razem DAGADANA zwróciła się w stronę dziś już nieco zapomnianej muzyki ludowej. Na płycie znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie zespołem North Lab.

Trzon nowego albumu stanowią ludowe piosenki z Polski i Ukrainy. Artystki inspiracji szukały w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkachi u swoich bliskich. Z kolei wschodni kierunek to wynik spotkania z niezwykłymi muzykami: Hassibagenem z Mongolii i Aiys Songiem z Chin podczas wizyty zespołu w Pekinie.

 

 

DAGADANA może pochwalić się długofalową współpracą z Państwem Środka, która trwa od 2012 roku. Jej owocem jest płyta "Meridian 68" z udziałem gości z Pekinu oraz trasy koncertowe w Polsce i Chinach (m.in.: Festiwal World Music Shanghai, Polskie Kręgi Sztuki w Chinach, Festiwal Wschód Kultury w Białymstoku, Koncert w Studio im. Agnieszki Osieckiej w Radiowej Trójce).

Zaproszeni do projektu goście  z zespołu North Lab w swojej twórczości pokazują piękno chińskiej i mongolskiej tradycji połączonej z muzyką współczesną. Nie stroniący od eksperymentowania muzycy spotkali się wraz z polsko-ukraińskim zespołem DAGADANA w 2013 roku w Pekinie. Jedynym językiem porozumienia była muzyka. Silna więź pomiędzy muzykami, determinacja oraz wsparcie zarówno Instytutu Polskiego w Pekinie, Instytutu Adama Mickiewicza jak i Wydziału Kultury Miasta Poznania pozwoliły doprowadzić do wydania płyty "Meridian 68" w Polsce oraz wspólnego koncertowania.

Album "Meridian 68" ma zostać wydany w 2017 roku w Chinach, gdzie zespół powróci również koncertowo.

Źródło: informacja prasowa; op: az; 7.12.2016.

Kategoria: 
Muzyka