Content anchor

Targi WOMEX 2017 w Katowicach


Filip Lech
Zespół Śląsk, Łowiczanki, Wojciech Kryński / Forum

W 2016 roku największe targi muzyki etnicznej odbywały się w Santiago de Compostela, w 2017 roku gospodarzem święta muzyki świata będą Katowice, Miasto Muzyki UNESCO. 

To najważniejsze i największe wydarzenie tego typu w Europie, a zarazem najlepsza na świecie okazja do spotkania się profesjonalistów związanych z muzyką tradycyjną, etniczną i folk. Co roku odbywają się tam koncerty, konferencje i pokazy filmów dokumentalnych. Zeszłoroczna edycja targów zgromadziła ponad 3000 delegatów i ponad 2000 firm i instytucji z branży. 

Przyszłoroczna edycja targów odbędzie się w dniach 25-29 października w katowickiej strefie kultury, czyli w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

 

Tegoroczna edycja odbywa się między 19 a 23 października w Santiago de Compostela. Gwiazdami tegorocznej edycji są Delgres (Gwadelupa), Dudu Tassa & The Kuwaits (Izrael), Black String (Korea Południowa), Noura Mint Seymali  (Mauretania), Bargou 08 (Tunezja/ Belgia), Bixiga 70 (Brazylia), Radio Cos (Hiszpania), C4 Trio (Wenezuela), Puerto Candelaria (Kolumbia), Ponk (Czechy) i wielu innych artystów (z całego świata). Wśród polskich artystów, którzy dotychczas prezentowali się podczas imprezy, wymienić można m.in. Kroke, Motion Trio, Kapela ze Wsi Warszawa, Vołosi, Muzykanci czy Sutari.

Katowice od 2015 roku należą do prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Sieć Miast Muzyki łączyła do tej pory 9 ośrodków: 6 w Europie (Bolonia, Gandawa, Glasgow, Hanower, Mannheim góri Sewilla) oraz 3 pozaeuropejskie (Bogota w Kolumbii, Hamamatsu w Japonii i Brazzaville w Kongo). Katowice są pierwszym Miastem Muzyki z Europy Środkowo-Wschodniej. 

Miasto zawdzięcza swój tytuł twórczym mieszkańcom, na czele z wybitnymi kompozytorami stanowiącymi część historii miasta – Henrykiem Mikołajem Góreckim i Wojciechem Kilarem. UNESCO uhonorowało także Katowice za konsekwencję w inwestowaniu w kulturę, w tym w infrastrukturę, czego przykładem jest nowa sala koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

 

Kategoria: 
Muzyka
Facebook Twitter Reddit Share