Content anchor

Don't Panic! w Stambule z Rebeką i Bokką

Kiedy: 
18gru'14
Przeczytaj w innym języku
Polski
Iwona Skwarek i Bartosz Szczęsny z zespołu Rebeka podczas koncertu w Seulu, fot: Zandari Festa
Iwona Skwarek i Bartosz Szczęsny z zespołu Rebeka podczas koncertu w Seulu, fot: Zandari Festa

18 grudnia 2014 w Stambule odbędzie się długo wyczekiwany koncert pod hasłem “Don’t Panic! We’re From Poland”. Wystąpią na nim Rebeka, Bokka i turecki zespół Portecho.

Artyści, którzy wystąpią podczas koncertu – elektroniczny duet Rebeka i okryta aurą tajemniczości Bokka są zwycięzcami plebiscytu zorganizowanego wśród tureckich melomanów. Zostali oni wybrani spośród 15 polskich wykonawców, biorących udział w internetowym konkursie organizowanym przez Don't Panic! We're from Poland. Oprócz rodzimych zespołów na scenie stambulskiego klubu Nublu wystąpi także turecki zespół Portecho grający taneczną odmianę indie.

Rebeka powstała w 2008 roku w Poznaniu jako solowy projekt Iwony Skwarek. Latem 2010 roku przeistoczyła się w duet, gdy do Skwarek dołączył producent Bartosz Szczęsny. W 2013 roku wydali swoją debiutancką płytę "Hellada".

Muzycy podkreślają, że istotną rolę w ich piosenkach grają emocje – najlepszym przykładem porywający singiel ''Melancholia''. Ich utwory muzycznie wywołują skojarzenia z latami 80., gdy syntetyczne brzmienia mieszały się z gitarowymi u takich artystów jak New Order, Ultravox czy Depeche Mode. Z nowszych grup dziennikarze wspominali o Austrze, The Kills, The Knife.

Bokkę założyły w 2013 roku osoby niewymienione z nazwiska. Artyści od początku twierdzili, że na pierwszym planie chcą postawić muzykę, a to, kim są, jest bez znaczenia. Chodziły plotki, że chodzi o supergrupę, której każdy z członków jest bardzo znany.

Muzyka Bokki przynosi nawałnicę skojarzeń. W przebojowych piosenkach można wygrzebać korzenie skandynawskie: Lykke Li, The Knife, Sigur Ros, krytycy wspominają też o Austra, Warpaint i Fever Ray.

Zespół umiejętnie równoważy elektroniczny puls z partiami żywych instrumentów (gitara, bas). Dużą wagę przywiązuje do rytmu, ale najważniejsze są zawsze melodie. Raz są oprawione w potężne klawisze i basy, kiedy indziej w rozpylaną z komputerów mgiełkę, dającą odczucie dużej przestrzeni.

Linki

Więcej na temat projektu Don't Panic! We're From Poland

Don't Panic! We're From Poland to projekt zapocvzątkowany w 2008 roku. Przywieziony z nieistniejącej już budapeszteńskiej konferencji muzycznej w RegiON pomysł zorganizowania pierwszego polskiego showcase'u muzyki aktualnej był odpowiedzią na brak wydarzeń promujących ciekawych polskich wykonawców w jednym czasie i miejscu.

http://dontpanic.culture.pl/pl

https://www.facebook.com/dontpanicwerefrompoland

Więcej na temat Rebeki:

http://rebekamusic.com/

https://pl-pl.facebook.com/RebekaDuo

Więcej na temat Bokki:

www.bokkamusic.com
soundcloud.com/bokkamusic
www.facebook.com/bokkamusic
twitter.com/bokkamusic

Więcej na temat Portecho:

http://www.portecho.com/

https://www.facebook.com/Portecho

Koncert jest organizowany jako część programu obchodów 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych.

opr. E.M. 26/11/2014 tłum. PZ, 2/02/2014

Plakat wydarzenia, IAM i Culture.pl
Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
SUPERHOT, fot. materiały promocyjne

Nowa technologia wiąże się z koniecznością stosowania nowych rozwiązań. Ich konsekwencje wykraczają poza kwestie techniczne – to, w jaki sposób oglądamy wirtualne światy za pomocą okularów VR, wpływa na ich estetykę i dramaturgię. Czytaj dalej about: Nowy język