Content anchor

Don't Panic! We're From Poland na Tokyo Jazz Festival

Kiedy: 
7wrz'14
8wrz'14
Maciej Obara, fot. Piotr Dłubak
Maciej Obara, fot. Piotr Dłubak

Festiwal Nowej Muzyki Polskiej to już sprawdzona formuła dwudniowego festiwalu muzyki alternatywnej. Tym razem program został zrealizowany na Tokyo Jazz Festival, pod szyldem "Don`t Panic! We`re From Poland".

Pierwszy Festiwal Nowej Muzyki Polskiej odbył się w Tokio w listopadzie 2011 roku w ramach Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. Występy czołówki młodych polskich muzyków tworzących na pograniczu jazzu, awangardy i improwizacji, w towarzystwie wiodących postaci japońskiego jazzu, były niezapomnianym wydarzeniem. Bezkompromisowy i nieco niszowy program nie tylko nie przeszkodził, a wręcz pomógł w budowaniu nowej identyfikacji marki Polska – kreatywnej, nowoczesnej, zaskakującej inwencją.  Dwudniowy Festiwal w klubie Pit Inn, będącym domem dla takich legend jak John Zorn, Bill Laswell czy Otomo Yoshihide, zaskoczył pozytywnie opiniotwórczą tokijską publiczność.

Druga edycja festiwalu odbyła się w październiku 2013 roku. Warsztaty muzyki improwizowanej poprowadzone przez muzyka i aimatora japońskiej sceny Kazuhisa Uchihashi odbyły się w warszawskim klubie Powiększenie. Podczas warsztatów wyłoniono polskich uczestników projektu, którzy następnie zagrali koncerty w trzech miastach w Japonii: Tokio, Osace i Kioto. Wybrani artyści mieli również szansę na współpracę z japońskimi twórcami, dzięki czemu zrodziły się pomysły na obranie nowych kierunków artystycznych. Koncerty zostały przyjęte z dużym entuzjazmem, projekt zyskał również uznanie kuratora festiwalu Tokyo Jazz Festival. TJF i Disk Union (czołowy wydawca i dystrybutor płyt jazzowych w Japonii) wyrazili zainteresowanie wydaniem płyt z muzyką uczestników projektu.

Festiwal Nowej Muzyki Polskiej to unikatowa formuła pozwalającą zarówno na prezentację polskich zespołów i projektów muzycznych w Japonii, jaki i na wypracowanie przez polskich artystów nowych relacji z najlepszymi muzykami japońskiej sceny awangardowej. Projekt stwarza również okazję do rozbicia klasycznej formuły festiwalu -  muzyka łączy się z elementami performance`u, a nieodłącznym elementem polsko-japońskich improwizowanych spotkań jest humor.

W 2014 roku Festiwal Nowej Muzyki Polskiej był elementem wyróżniajacym się w programie najważniejszego z japońskich festiwali jazzowych. W projekcie pod szyldem "Don`t Panic! We`re From Poland" wzięli udział uznani muzycy japońscy oraz czwórka polskich muzyków wyselekcjonowanych w wyniku warsztatów i sesji muzycznych w Polsce. Do udziału w wydarzeniu japoński kurator Kazuhisa Uchihashi zaprosił: saksofonistę Macieja Obarę, bębniarza Jerzego Rogiewicza, a także Pawła Szamburskiego i Patryka Zakrockiego z duetu SzaZa. Wśród japońskich muzyków znaleźli się: Akira Sakata (saksofon), Nasuno Mitsuru (bas), Kumiko Takara (wibrafon).

Zobacz także:

Źródło: materiały promocyjne, oprac.km, sierpień 2014

Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
Lipków pod Warszawa 03.09.2016, para prezydencka podczas akcji "Narodowe czytanie", fot. Adam Chełstowski/FORUM

Trwa głosowanie na lekturę Narodowego Czytania. Do 15 lutego można oddać głos na książkę, która będzie czytana przez Polaków na początku września. O miano lektury ubiegają się: "Przedwiośnie" Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Rzewuskiego, "Beniowski" Słowackiego i "Wesele" Wyspiańskiego. Czytaj dalej about: Narodowe Czytanie 2017

Krzysztof Penderecki, fot. Bruno Fidrych

Album ''Penderecki Conducts Penderecki'' został wyróżniony nagrodą Grammy w kategorii ''Best Choral Performance''. To nie pierwsza statuetka Grammy w dorobku Krzysztofa Pendereckiego. Czytaj dalej about: Krzysztof Penderecki i Filharmonia Narodowa nagrodzeni Grammy

Piotr Bosacki, "Drakula", film animowany, 2010, fot. dzięki uprzejmości galerii Stereo

Teledysk Katarzyny Sawickiej "Answer Me" na festiwalu SXSW w Stanach Zjednoczonych oraz premiera kolejnej powieści Agi Lesiewicz to tylko niektóre wydarzenia, o których warto wiedzieć. Czytaj dalej about: Przegląd tygodnia (od 4 do 10 lutego)

Ilustracja z książki "Przygody Piotrusia Pana", rysunek: Artur Rackham, Polona.pl

Fraszki z Amorem w tle. Dziś niekiedy niezgodne z postulatem politycznej poprawności, powstały bowiem w czasach, kiedy takiej kategorii życia społecznego jeszcze nie wyodrębniono. Bronią się nadal przewrotnym dowcipem, adresowanym do ludzi z poczuciem humoru. Czytaj dalej about: Z klasyki erotyki